Close

Staff List

2018-19 Staff List

 

Senior Leadership Team 

Head of School Mrs E Reynard EER
Vice Principal Ms K Gibson KHG
Assistant Vice Principal Mrs K Edwards KEE
Assistant Vice Principal Mr D Grimes DCG

Pastoral Team

Role Year  Staff Code
Head of Year  7 Mrs R Adson RSA
Head of Year 8 Mr D Grimes DCG
Pastoral Manager 7 Ms L Millward LPM
Pastoral Manager 8 Ms H Pacheco HPP
Trust Safeguarding & Community Lead   Mr M Chapman MCH

Curriculum Leadership Team

Area Staff Code
English Ms C Galthen CEG
Maths Ms S Kilty SMK
Science Ms A Pervez ASP
History Mr D Smith DHS
Skyline (Inclusion) Ms J Tinsley JST
Physical Education Mr J Caslake JPC
Art Ms L Drinkwater LAD

Curriculum Teams

English Department

Ms C Galthen

Ms H Eakin

Ms K Rathore

Mrs E Reynard

Mrs K Edwards

CEG

HEE

KER

EER

KEE

Curriculum Leader

 

 

Head of School

Assistant Vice Principal

8Bronte

8Naidu

7Bronte

 

Head of Integritas

Maths Department

Ms S Kilty

Mrs S Shabbir

Ms E Ryden

Ms H Gibbs

SMK

SMS

EMR

HMG

Curriculum Leader

 

 

 

7Sissay

8Morrison

7Eliot

7Duffy

Science Department

Ms A Pervez

Ms R Adson

Mr M Jukes

Ms M Lodhi

ASP

RSA

MSJ

MSL

Curriculum Leader

PSL Y7

 

 

7Armitage

Head of Robur

7Heaney

7Morrison

Art Department

Ms L Drinkwater

Ms K Gibson

LAD

KAG

Lead Teacher

 

8Sissay

8Rumi

History Department

Mr D Smith

Mrs K Gibson

DHS

KHG

Curriculum Leader

Vice Principal

8Heaney

Head of Ductus

Geography Department
Mr B Allon BGA   8Duffy
Languages Department

Mr M Knight

Ms F Fitti

Ms S Taylor

MSK

FMF

SST

Teacher of Spanish

Teacher of Mandarin

Teacher of Spanish

8Armitage

7Naidu

7Zephaniah

Physical Education Department

Mr J Caslake

Mrs R Flood

JPC

RPC

 

8Zephaniah

8Eliot

Drama Department
Ms L Reynolds LDR   Head of Ambitio / 8Rumi
Music Department
Mr M Hayes MMH   7Rumi
Computer Science, Food Technology and Business Studies

Ms. C Wicher

Mr D Grimes

Ms M Mujeeb

Mr N Kimber

CCW

DCG

MBM

MFK

Teacher of Computer Science/IT

Assistant Vice Principal / PSL Y8

Teacher of Business (Trust)

Teacher of Food (Trust)

7Rumi

Head of Vox

8Duffy

8Bronte

Skyline - Inclusion Team

Ms J Tinsley

Ms A Van Noojen

Ms J Barnard

Ms N Austin

Ms L Orwin

Ms A Ruiz

JST

ASV

JSB

NSA

LSO

ASR

SEND/EAL Co / Teacher of SEN

Teaching Assistant

Teaching Assistant

Teaching Assistant

Teaching Assistant

EAL/INA Teaching Assistant

7Armitage

 

 

 

 

 

Support Staff

Staff Role
Ms A Akram Finance Officer
Ms K Ali Receptionist
Mr D Budde Lead IT Technician
Mr Guest Site Manager
Mr M Mulroy Science Technician
Mrs D Pollock Senior Administrator
Mr M White Caretaker
Ms L Bruce Data Manager

 

Back to Top