Close

Staff List

2019 - 20 Staff List

 

Senior Leadership Team 

Principal Mrs E Reynard EER
Vice Principal Ms K Gibson KHG
Assistant Vice Principal Mrs K Edwards KEE
Assistant Vice Principal Mr D Grimes DCG
Assistant Vice Principal Mrs P Jones PSJ
Assistant Vice Principal Ms J Lyons JHL

Pastoral Team

Role Year  Staff Code
Head of Year  7 Mr A Jones APJ
Head of Year 8 Mrs R Adson RSA
Head of Year  9 Mr G Prime GPP
Pastoral Manager 7 Ms C Laylor CPL
Pastoral Manager 8 Ms L Millward LPM
Pastoral Manager 9 Ms H Pacheco HPP
Community and Safeguarding Officer   Ms J Connolly JPC

Curriculum Leadership Team

Area Staff Code
English Ms S Casey SEC
Maths Ms S Kilty  SMK
Science Ms A Pervez ASP
Modern Foreign Languages Ms L Askey LLA
Geography Mr J Tomlinson JGT
History Mr D Smith DHS
Skyline (Inclusion) Ms J Tinsley JST
Technology Ms L Davies LTD
Arts Ms L Reynolds LDR
Physical Education Mr J Caslake JPC
Art - Lead Teacher Ms L Drinkwater LAD

Curriculum Teams

English Department
Ms S Casey SEC Curriculum Leader 9 Eliot
Ms H Eakin HEE Assistant Curriculum Leader 9 Naidu
Ms J Holt JEH Whole School Literacy Lead 9 Bronte
Ms H Delahunt HED   7 Duffy
Mrs K Edwards KEE Assistant Vice Principal Integritas - Head of House
Ms K Rathore KER   8 Bronte
Mrs E Reynard EER Principal  
Ms L Tunstall LET   7 Naidu
Maths Department
Ms S Kilty SMK Curriculum Leader  
Ms C Willis CMW Maternity Cover 7 Rumi
Mr E Tepa EMT Assistant Curriculum Leader 8 Eliot
Mr D Clarke DMC   7 Rumi
Ms H Gibbs HMG   8 Duffy
Mrs S Shabbir SMS    
Ms R Thompson RMT   9 Morrison
Ms A Zaheer AMZ   8 Morrison
Science Department
Ms A Pervez ASP Curriculum Leader 8 Armitage
Mr B Metcalfe BSM Assistant Curruculum Leader 7 Sissay
Ms R Adson RSA PSL Year 8 Robur - Head of House
Mr M Jukes MSJ   8 Heaney
Mrs P Jones PSJ Assistant Vice Principal Ductus - Head of House
Mr G Godley GSG   7 Bronte
Ms H Shaw HSS   7 Zephaniah
Ms R Twigg RST    
Arts Department
Ms L Reynolds LDR Curriculum Leader 9 Rumi

Ms L Drinkwater

LAD

Lead Teacher

9 Sissay

Ms A Hunter AAH    
Ms S Banda SMB   8 Morrison
Dr T Jackson TMJ   8 Rumi
Mr C McCullough CDM   7 Eliot
Ms N Masztalerz NAM    
History Department
Mr D Smith DHS Curriculum Leader 9 Heaney
Mrs K Gibson KHG Vice Principal  
Ms C Gleeson CHG   7 Morrison
Ms J Lyons JHL Assistant Vice Principal Ambitio - Head of House
Geography Department
Mr J Tomlinson JGT Curriculum Leader 8 Sissay
Mr B Allon BGA   9 Duffy
Ms A McElroy AGM   7 Heaney
Languages Department
Ms L Askey LLA Curriculum Leader 9 Armitage
Ms S Arenas Contreras SLA   7 Naidu
Ms F Fitti FLF   8 Naidu
Ms S Taylor SLT   8 Zephaniah
Physical Education Department
Mr J Caslake JPC Lead Teacher 9 Zephaniah
Ms R Flood RPF    
Ms L Harland LPH   7 Armitage
Mr A Jones APJ PSL Year 7  
Mr G Prime GPP PSL Year 9 Vox - Head of House
Technology Department
Ms L Davies LTD Curriculum Leader 7 Armitage

Ms. C Wicher

Mr D Grimes

 

Mr J Benett

CCW

DCG

 

JRB

Teacher of Computer Science/IT

Assistant Vice Principal

 

 

7 Duffy

 

 

 

Skyline - Inclusion Team

Ms J Tinsley

Ms T Earle

Mr T Ahmed

Ms J McKinley

Mr R Mukherjee

Mr S Padley

Mr O Pitts

Ms A van Nooijen

 

JST

TSE

TSA

JSM

RSM

SSP

OSP

ASV

 

SEND/EAL Co / Teacher of SEN

Teacher of SEND

Teaching Assistant

Teaching Assistant

Teaching Assistant

Teaching Assistant

Teaching Assistant

Teaching Assistant

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Support Staff

Staff Role
Ms A Akram Finance Officer
Ms K Ali Administrator
Ms S Bolduc DT Technician
Ms L Bruce Data Manager
Ms R Charnock Cover Supervisor
Ms T Chilton Attendance Officer
Mr M Guest Site Manager
Mr P Henderson Reprographics Technician
Mr M Mulroy Science Technician
Mrs D Pollock PA to Principal and Senior Leadership Team
Mrs D Quin Receptionist
Mr D Walker IT Manager
Mr M White Caretaker

 

Downloads

Page Downloads Date  
Year 8 Spanish Knowledge Organiser Autum... 26th Sep 2019 Download
Y9 French KO Autumn 1 Half term 1 26th Sep 2019 Download
Year 9 Spanish Knowledge organiser Autum... 26th Sep 2019 Download
Back to Top